بازاریابی شبکه ای

پایگاه جامع نقد و بررسی شرکتهای بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای

پایگاه جامع نقد و بررسی شرکتهای بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای

بسم الله الرحمن الرحیم
شرکتهای بازاریابی شبکه ای، دارای ابعاد مختلفی میباشند که باید با رویکردی سیستمی مورد بررسی قرار گیرند. از جمله این ابعاد میتوان به مواردی چون ابعاد فقهی، قانونی، روانشناختی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی، اعتقادی و... اشاره کرد.
بی شک، بررسی بازاریابی شبکه ای بدون لحاظ ابعاد مختلف آن، عقیم و ناکارآمد خواهد بود.
این پایگاه در صدد بررسی ابعاد این مسئله با رویکرد انتقادی میباشد.

لینک کانال تلگرام:
t.me/onnetworkers

onnetworkers@

بازاریابی شبکه ای استاندارد - بخش نهم و پایانی

شنبه, ۱ فروردين ۱۳۹۴، ۱۰:۴۶ ب.ظ

این مطلب از «سایت خبری-تحلیلی کسب و کار» اخد شده است.

 

حمید فرضی، کارشناس تجارت‌الکترونیک و بازار یابی شبکه ای


همانطور که می‌بینید در ایران نیز همین اتفاقات روی داد، پس‌از مجاز اعلام شدن بازاریابی شبکه‌ای سالم در سال 1390، ابتدا 4 شرکت و سپس 8 و نهایتا 11 شرکت تا زمان نگارش این مقاله مجوز فعالیت در زمینه بازاریابی شبکه‌ای دریافت کرده‌اند، تقریبا چالش ترویج رویه‌های شبه‌هرمی به نسبت گریبان تمام شرکت‌های کارگزار را گرفت، تا جایی که کمیته نظارت مجوز برخی شرکت‌ها را به دفعات به حالت تعلیق درآورد و دستورات تازه‌ای وضع کرد تا هم برخی مدیران از خواب بیدار شوند و هم تیم‌ها استراتژی‌های خود را اصلاح کنند اما متاسفانه هنوز هم شاهد دور زده شدن قوانین توسط برخی تیم‌ها که گاها از حمایت شرکت‌ها نیز برخوردارند، هستیم. چیزی شبیه به رد شدن از دولایه نرده و دویدن با دلهره به نیمه اتوبان و بعد منتظر فرصت ماندن و دویدن به سمت دیگر اتوبان و بعد عبور از دو لایه گاردریل و سپس پریدن از جوی آب به‌جای استفاده از پل عابر پیاده مجهز به پله‌برقی!
اگر شما نیز مثل من از راهبران تیم‌های شبه‌هرمی بوده‌اید یا مدتی را در تیم‌های هرمی یا شبه‌هرمی فعالیت داشته‌اید، شاید درباره سیستم استاندارد برایتان سوالاتی پیش بیاید ازجمله:
چطور می‌توان بدون جو و هیجان کاذب ورودی گرفت؟
جلسات و آموزش‌ها کجا برگزار می‌شوند؟
تیم را چطور می‌توان بدون اتکا به دفتر مدیریت کرد؟
چطور می‌توان بدون خرید اجباری پورسانت‌های خوبی دریافت کرد؟
چطور می‌شود بدون وجود پرزنتور و تیم فالو نتیجه‌ای بهتر گرفت؟
چطور می‌توان بدون ولی‌نعمت خواندن کمپانی از چالش‌ها عبور کرد؟
چطور می‌توان رشد عرضی داشت و به پرورش تیم هم توجه کرد و بازهم وقت اضافه آورد؟ و...
باید به شما اطمینان خاطر دهم که سیستم هم روند بازاریابی شبکه‌ای استاندارد برای تمام این سوالات پاسخ و راهکار‌های مشخص و قدرتمندی ارائه می‌کند که به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت. همچنین بررسی خواهیم کرد که شرکت کارگزار چه وظایفی دارد و ما باید چه خواسته‌هایی از کارگزار خود داشته باشیم. واقعیت پلن‌های درآمدی را چگونه بررسی کنیم و تیم خود را چگونه به روند استاندارد مجهز کنیم و...
اما پیش از آن از شما می‌خواهم همه‌چیز را با چشم باز بررسی کنید، اگر افرادی شما را از مطالعه کردن، تحقیق کردن و آگاه شدن بیم می‌دهند و صرفا تاکید دارند منابعی را مطالعه کنید که خودشان به شما معرفی می‌کنند بدانید از آگاه شدن شما می‌ترسند، زیرا کسی که به اشتباه خود پی ببرد در پی تصحیح آن بر می‌خیزد و برخی به‌دلیل منافع شخصی و کوتاه‌مدت خود این تغییر را بر نمی‌تابند. در روند‌های هرمی از اهرم حجم درآمد یک راهبر برای اثبات حقانیت مسیر استفاده می‌کردند، متاسفانه عموم از پشت پرده نحوه به درآمد رسیدن و ساخته‌شدن سازمان این افراد آگاه نیستند و اغلب در تلاشند بله قربان گویان با پیروی کورکورانه از اوامر آنها روزی به نتایج و درآمدی شبیه به این افراد برسند. در آینده‌ای نه چندان دور به بازگویی برخی حقایق موجود در لایه‌های پنهان این تجارت نیز خواهم پرداخت، اکنون صرفا همین کلام را از من بشنوید که شرکت‌های کارگزار برای رقابت خود هم که شده اغلب به لیدر‌هایی با درآمدی بالا و روبه‌رشد به عنوان تابلو موفقیت نیاز دارند و برای این امر از کمک‌های خاص به برخی افراد دریغ نمی‌کنند. به همین دلیل برای بررسی دقیق باید موارد زیادی را در پلن درآمدی، ساختار شرکت، بینش مدیران و راهبران، نوع محصولات، نوع خدمات و تاریخچه درآمدی و پایداری درآمد لایه میانی مجموعه‌ها مورد بررسی قرار داد تا به حقایقی پی برد.
شما را دعوت می‌کنم به مطالعه و تحقیق هرچه بیشتر در منابع داخلی و بالاخص خارجی، شما را دعوت می‌کنم به اینکه در حوزه فعالیت خود متخصصی آگاه شوید و بر این عقیده‌ام آموزش اساس این تجارت است و هرکس با علم و آگاهی عمل کند، بسیار ثابت‌قدم‌تر و موفق‌تر از کسی خواهد بود که با چشم بسته و صرفا با هیجان قدمی برمی‌دارد. توصیه می‌کنم سخنان من و هیچ فردی را پیشاز بررسی نپذیرید. چرایی هر قدم را جویا شوید و پایه‌های سازمان خود را بر زمینی استوار بنا کنید و به یاد داشته باشید که یکایک ما مسئول اعمال و کلماتی هستیم که می‌تواند مسیر زندگی افرادی را تغییر دهد.
hamid.farzi@ gmail.com

نظرات  (۵)

سلام وخسته نباشید...
یه سوال کلیدی ذهن بنده رو مشغول کرده که اگه بتونین جواب بدید واقعا ازتون ممنون میشم...
خواستم بدونم آیا مراجع عظام تقلید به طور کلی بازار یابی شبکه ای رو رد کردن!!!؟؟
منظورم اینه که آیا هیچ گونه بازار یابی شبکه ای استانداردی وجود نداره که مراجع تایید کرده باشند ؟؟؟
درواقع میخوام بدونم آیا "اصل" بازاریابی شبکه ای از نظر اسلام مشکل داره یا که نه، منظور مراجع محترم  حرمت شرکت های هرمی وشبه هرمی است!!؟
چون خود شما هم دارید مطالبی میگذارید که میگه بازاریابی شبکه ای استانداردی هم وجود داره!!!!!
پاسخ:
با سلام
طبق اطلاعات بنده، مراجع بزرگ تقلید تا کنون هیچ شرکت بازاریابی شبکه ای را تایید نکرده اند.
موفق باشید
 • سیدجواد موسویان
 • بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  باسلام جناب اقای فرضی بنده کارشناس ارشد مدیریت وبرنامه ریزی شهری هستم 42 ساله اهل کرمان ومدیر عامل شرکت خدماتی فرهنگی ورزشی چند روز پیش با یکی از همین شرکتها بازاریابی شبکه ای در کرمان اشنا شدم وحرفایی شنیدم که بسیار غلو می امد ضمن انکه جوانان زیادی را دیدم که وقت وزندگیشان را بابت این کار گذاشتن بخصوص دانشجویان  با لیدر شان اشنا شدم وسوالاتی داشتم واز ایشان پرسیدم که نتوانست مرا قانع کنند مثلا میگفت شما بعد از 3 سال بازنشسته میشوید وماهی 100 میلیون ماهیانه واریز میشود بحسابتان وحرفای دیگه ضمن انکه من به ایشان گفتم در تجارت اصلا بازنشستگی معنا ندارد اخر چگونه یک شرکت تجاری سالانه فقط به یک فدر میلیارد تومن میدهد چون شده مگا لیدر ایا عقلانی است من بدنبال ایجاد یک سایت هستم وطرح بسیار خوبی دارم برای اگاه کردن جوانان وکسانیکه میخواهند اینده بهتری داشته باشند البته شایان ذکر است بنده نزدیک به 15 سال است در مورد روانشناسی موفقیت مطالعه میکنم واینکه شگست های زیادی متحمل شدم واینکه خودم دارای دختر17ساله وپسر11ساله هستم وخیلی از خانواده ها شرایط مرا دارند ومیخواهم با ایجاد یک سایت واشنایی ادم ها با توانایی های خودشان وهمچنین اطلاع رسانی مناسب ایرانی سرفراز با جوانانی که  واقعا دارای هوش وذکاوت منحصر بفردی هستند اما به  بیراه دارند میروند کمک کنم تا اینده ی بهتر را بسازند اگر مایل بودید با بنده تماس بگیرید تا بیشتر بتوانیم با همفکری وهمکاری همدیگر قدمی هرچند کوچک برای اینده فرزندان این مرز بوم پر گهر برداریم باتشکر فراوان 0913***5240
  پاسخ:
  با سلام
  از لطف و حسن نظر شما متشکرم
  بنده فرضی نیستم و منبع این نوشتار را در ابتدای آن ذکر نموده ام.
  در مورد بازاریابی شبکه ای با شما موافقم. اما متوجه مشدم که نظر دقیق شما درباره روانشناسی موفقیت چیست. بنده بر برخی از کتب روانشناسی موفقیت و هیجان به شدت مخالفم.
  مشتاق تبادل نظر بیشتر با شما از طریق همین وبلاگ هستم.
  موفق باشید
  با سلام و خسته نباشید 
  ممنون که به ما سر زدید 
  منتظر حضور دوباره شما هستیم 
  با تشکر 
  مدیریت کانون فرهنگی وهنری شهید پذیره - شهرستان تایباد 
  پاسخ:
  با سلام و تشکر از شما
  موفق باشید
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من در حال حاضر یکی از لیدرهای یکی از این شرکتام و دقیقا به نحوه ای که شما گفتید پرزنت شدم و به همین روش داشتم ادامه می دادم تا اینکه تصمیم گرفنم اون روی سکه همان رویی که به ما نشان نمی دادند در نظر بگیرم و با مقاله شما برخورد کردم که بسیار جاب بود و تازه فهمیدم چه جفنگیاتی باور داشتم البته من غیر از مقاله شما در سایت ها و منابع دیگر نیز دنبال  بودم که اصل قضیه را متوجه شوم حال از شما درخواست دارم که تحقیقاتتان را بصورت جامع تر در یک فایل pdf همراه با منابع معتبر و با کمک گرفتن از منابع قرانی و احادیث ارائه دهید که اولا در دسرس همه افراد باشد ثانیا ماهیت این شرکت ها را رو کند و روش های که این شرکت ها استفاده می کنند و حرفای خود را توجیه می کنند مشخص شود تا افراد نااگاه مانند من و خیلی از افراد دیگر گول نخورند.
  در پایان نیز از شما خواهشمندم که تمامی تحقیق هایتان را برای من mail کنید تا من به راحتی خیلی از افراد را نجات دهم. باتشکر فراوان
  پاسخ:
  سلام
  دوست عزیز و برادر گرامی؛ روشن بینی و حق جوئی شما شایسته والاترین تقدیرها میباشد.
  من حقیقتاً مشتاق استفاده از تجربیات شما در این وبلاگ میباشم. خصوصاً احتمالا برای کسانی که در ابتدای این راه یا بر سر دوراهی قرار دارند، بسیار جالب است که تجربیات شما را مورد مطالعه قرار دهند.
  در مورد تبدیل این مطالب به نوشتاری واحد، متاسفانه باید بگویم که در حال حاضر به دلیل مشاغل بسیار زیاد درسی، این کار از عهده من خارج است. اما شاید در آینده، به این کار بپردازم.
  نجات دیگران از این دام، وظیفه ای بر دوش کسانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند میباشد.
  منتظر تجربیات شما با جزئیات بیشتر و ملموستر هستم.
  سعید و سالم باشید
 • محمد رضا ندیم پور
 • سلام
  نوبهارتان فرخنده و سرشار از برکت باد
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">