بازاریابی شبکه ای

پایگاه جامع نقد و بررسی شرکتهای بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای

پایگاه جامع نقد و بررسی شرکتهای بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای

بسم الله الرحمن الرحیم
شرکتهای بازاریابی شبکه ای، دارای ابعاد مختلفی میباشند که باید با رویکردی سیستمی مورد بررسی قرار گیرند. از جمله این ابعاد میتوان به مواردی چون ابعاد فقهی، قانونی، روانشناختی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی، اعتقادی و... اشاره کرد.
بی شک، بررسی بازاریابی شبکه ای بدون لحاظ ابعاد مختلف آن، عقیم و ناکارآمد خواهد بود.
این پایگاه در صدد بررسی ابعاد این مسئله با رویکرد انتقادی میباشد.

لینک کانال تلگرام:
t.me/onnetworkers

onnetworkers@

نسبت قانون و فقه

يكشنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۳، ۱۰:۱۲ ق.ظ

یکی از نکاتی که بنظر میرسد از دید بسیاری از افراد غائب میماند، نسبت بین قانون و فقه است.

 

 

هر فرد، به عنوان یک شهروند، وظیفه ای نسبت به قانون و به عنوان مسلمان، وظیفه ای نسبت به احکام شرعی دارد. این دو وظیفه نسبت به یکدیگر، نسبت همپوشانی جزئی(عموم و خصوص مِن وجه) دارند. یعنی گاهی با یکدیگر مطابقت دارند و گاهی یک طرف اجازه میدهد و طرف دیگر آن را ممنوع اعلام میکند. برای مثال، سرقت، شرعاً و قانوناً ممنوع است. در مقابل اباحه دم مرتد را شرع، مجاز و قانون، بنا به مصالح عمومی جامعه، ممنوع میداند. و در مواردی هم قانون مئله ای را مجاز و شرع، حرام لحاظ میکند. مثال این مورد بازاریابی شبکه ای است.

این که چطور در کشور اسلامی ممکن است قوانین و احکام شرعی، چنین نسبتی با یکدیگر داشته باشند، مستلزم بحثی مجزا در باب احکام ثانویه و خلاءهای قانونی میباشد. اما نکته ای که قابل توجه است، آن است که ما به عنوان شهرونی مسلمان، تنها مجاز به انجام کارهایی هستیم که هم از لحاظ شرعی و هم از جنبه قانونی، جایز و مجاز باشد. در غیر این صورت، یعنی اگر قانون یا شرع، عملی را غیر مجاز اعلام کنند، فرد نمیتواند به آن عمل مبادرت نماید.

نظرات  (۳)

سلام خسته نباشید. من شنیدم که گفتن افرادی توسط شخص خود رهبر انتخواب شدن کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه ای . ایا حقیقت داره. ؟
پاسخ:
سلام
این شایعه دروغ است.
آنچه از طرف رهبری تعیین شده است، «شورای نظارت بر فضای مجازی» است. و ارتباطی با بازاریابی شبکه ای ندارد.
موفق باشید

دوست خوبم میشه این فتوای رهبری رو که میفرمایند عمل به قانون جمهوری اسلامی واجبه با این حرفتون کنارهم قرار بدید و جمع بندی کنید ؟ 

پاسخ:
اولاً جهت اطلاع شما این سخن از امام خمینی است، نه امام خامنه ای.
ثانیاً عبارت را اشتباه نقل کرده اید. عبارت ایشان چنین است: «خلاف قانون، خلاف شرع است.» پس کسی نگفته که «عمل به قانون، عمل به شرع است». بحث اینجا درباره سرپیچی از قوانین هست و علت این جمله امام نیز حفظ نظم در سطح اجتماع هست.
ثالثاً بازاریابی شبکه ای دارای قانون نمیباشد. مجوز این شرکت تنها بر اساس یک آئین نامه که تئسط وزارت صنعت و معدن نوشته شده است صادر گردیده. پس مجلس و شورای نگهبان در اینباره قانونی وضع نکرده اند.
کمی تامل فرمائید
یازده شرکت دارن قانونی کار میکنن که طرح درآمد زایی شونم زیر نظر شورای نگهبان تایید شده
پاسخ:
دوست عزیز؛
قانونی که در این زمینه وجود دارد توسط وزارت بازرگانی نوشته شده است. این قانون اگر به تایید مجلس نیز رسیده باشد، تنها راسم خط مشی های کلی بازاریابی شبکه ای و نحوه نظارت و روند ثبت نام و... میباشد.
پلن درآمد و طرح درآمدزائی این شرکتها به هیچ وجه در مجلس مطرح نشده است و طبعا به تایید شورای نگهبان نیز نرسیده است. این تنها ادعائی است که توسط سردمداران این شرکتها از آن استفاده میشود.
خواهشمندم خودتان این قانون را مورد مطالعه قرار دهید تا متوجه شوید که تا چه اندازه کلی است!!
این در حالی است که اصل اشکال در پلن درآمد این شرکتها وجود دارد.
این اشتباه است که فقهای شورای نگهبان را به ناحق و دروغ، وسیله ای برای توجیه فعالیت های شبه هرمی قرار دهیم!!
با تشکر از مطلب شما
موفق باشید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">